בתי קפה עם נשמה באזור חיפה

גרין קפה
גרין קפה, מושב מגדים

בתי קפה עם נשמה באזור חיפה

אני אוהב את חיפה על בתי הקפה שלה, באמת שאוהב, אבל לפעמים אני מחפש משהו אחר. משהו באוויר הפתוח, נעים, כפרי, קיבוצי, בקיצור הבנתם את הכוונה.

אז ארזתי לכם פה חמישה מבתי הקפה האהובים עליי באיזור חיפה והצפון, והאמינו לי שלא בחרתי אותם סתם כך – אחרי שדגמתי עשרות בתי קפה ועגלות קפה, בחרתי את אלו ממש בפינצטה.

למרות שבחלקם בהחלט תמצאו את זה, לא חיפשתי פה את הקפה הכי טעים, לא את הקוראסון הכי פריך, ולא את המקרונים הכי מושלמים.

חיפשתי בתי קפה עם נשמה.

קפה זהרה (קיבוץ עין כרמל)

קפה זוהרה
קפה זהרה

קפה זהרה הוקם בקיבוץ עין כרמל לפני כשנתיים על ידי שני חבר’ה צעירים שמכירים היטב את סצינת המסעדנות ובתי הקפה התל אביבית. אחרי כמה שנים בעיר הגדולה, הם חיפשו לצאת מההמולה ולהקים בית קפה-מסעדה במקום כפרי ונעים.

מה שיצא להם זה בית קפה מעולה ואיכותי, ברמה של תל אביב, ובמיקום מנצח – בתוך חצר קיבוץ עין כרמל המקסים, שנושק לכרמל ולים. לגמרי לרקוד על שתי חתונות.

התפריט של זהרה כולו על טהרת הצמחונות והטבעונות, הם שמים דגש גדול על האיכות של המרכיבים וזה בהחלט מורגש בתוצר הסופי. המאפים הם הספציאליטה של המקום, והמנה הכי אהובה היא הבוריק שלהם, שעשוי משכבות של עלי פילו, תרד וגבינות.

צמודה לבית הקפה מדשאה גדולה ונעימה, המוקפת בסדנאות אמנים וגלריות. בכל פעם שאני מגיע לפה, יושבות פה בנות חוף הכרמל הצעירות לבושות בשרוואלים, יחפות, שותות קפה ומציירות מנדלות. הודו זה כאן. ולא רק בני המקום מרגישים פה בבית, גם הרבה מאד עירוניים (רחמנא ליצלן) שמגיעים לזהרה מכל קצוות הארץ בדרכם צפונה.  

בימים כתיקונם יש בזהרה גם הופעות חיות, ערבי ג’אם, פעילויות קהילתיות, הקרנות סרטים ועוד. מומלץ לבדוק מראש על זמני הפעילויות הללו באתר שלהם או בפייס, ובכלל על זמני הפתיחה בתקופת הקורונה שמשתנים מעת לעת. 

קפה זוהרה
קפה זהרה, עין כרמל

קפה זהרה

סדנאות האמנים, עין כרמל.

שעות פתיחה:

א’-ו’ 09:00-16:00

גרין קפה (מושב מגדים)

גרין קפה
גרין קפה, מושב מגדים

גרין קפה הוא קרוואן קטן ואינטימי בלב מושב מגדים, שמגיש בעיקר קפה וסנדביצ’ים טעימים. בית הקפה משרת את בני המושב, וגם אורחים מזדמנים. מול בית הקפה ישנה רחבה עם ספסלי פיקניק תחת כיפת השמיים, בה מצאתי בנות מהמושב שבאו לפגישת מחזור על כוס קפה, ילדים שבאים לשתות שייק פירות אחרי בית הספר, ואנשי עסקים שדיברו בחצי עברית חצי אנגלית. את כולם מקבלת רננה הבעלים בחיוך.

גרין קפה ממוקם ממש במרכז מושב מגדים, הקפה פה טעים, והסנדביצ’ים שמוגשים פה נהדרים ומוכנים במקום לפי הזמנה.

זה אחד המקומות האהובים עליי כי הוא קרוב מאד לחיפה העירונית, אבל נמצא באוויר הפתוח, הקפה טוב, והאווירה הכללית מאד חופשית ונעימה – תבוא, תקנה קפה, תשב איתנו או תיקח, זה לא משנה – תקבל חיוך כך או כך – מה צריך יותר מזה?

 

גרין קפה
סנדביץ' בגרין קפה

 

גרין קפה – מושב מגדים.

צמוד לאלונית.

שעות פתיחה:

א’-ה’ 07:30-14:00

ו’ 08:00-14:00

קפה אנין (קריית טבעון)

קפה אנין
קפה אנין

קפה אנין הוא בית קלייה ובית קפה שנמצא בלב היישוב קריית טבעון. זה בית קפה שכונתי וקטן, שמשרת כבר 10 שנים את תושבי טבעון והסביבה.

כיאה לבית קלייה, הקפה שמוגש פה טעים מאד, ולצד הקפה מוגשים גם עוגיות ומאפים ביתיים, אותם מכין הבעלים הנוכחי בעצמו (שהוא גם קונדיטור בהכשרתו). לצד הקפה והמאפים, תוכלו לרכוש הבייתה גם תערובות קפה שנקלו במקום לפי משקל.

צוות העובדים מאד נחמד, אדיב ושירותי, והלקוחות רובם הם בני המקום, שעוצרים לקפה ולשיחה על הא ודא. כולם מכירים את כולם פה.

באחד הביקורים שלי פה, ראיתי אישה נכנסת לחניה הצמודה לבית הקפה במהירות ונעצרת בחריקת בלמים בדיוק ב-13:00, כדי לקחת קפה אחרון לפני שסוגרים (כן כן, סוגרים פה ב-13:00), זה אומר דרשני…

אם הייתי יכול לאפיין את המקום במילה אחת זו פשטות. אין פה פנסי שמנסי, זה מקום קטן, שכונתי ונעים, קפה טוב, מאפים ביתיים, אנשים טובים, והכל במחירים סופר זולים.

רוצים דוגמה? כשביקשתי בקבוק סודה עם האספרסו, חייכו ואמרו שאין להם פה שתייה קלה – רק קפה, אז הם הציעו בחיוך להגיז לי מים בסודה סטרים שלהם, או פשוט לרכוש בקבוק במכולת השכונתית הצמודה.

קפה אנין

הגפן 2, קריית טבעון.

שעות פתיחה:

א’-ו’ 07:45-13:00

תחנת קפה (מושב כפר יהושע)

תחנת קפה, כפר יהושע

כשהגעתי לתחנת קפה בפעם הראשונה, ידעתי ישר שהגעתי למקום הנכון. בית הקפה הזה הוא למעשה עגלת קפה רתומה לטרקטור, בתוך מתחם של רכבת העמק ההיסטורית, וממש מול השדות הירוקים של כפר יהושע ועמק יזרעאל.

המקום המשרת בעיקר את בני הסביבה, פתוח מזה 7 שנים בניצוחו של בני המקסים, יליד המושב, המתפעל את בית הקפה ביחד עם בני משפחתו.

יש פה הרבה מרחב, ספסלי פיקניק ומקומות ישיבה מאולתרים ממש מול השדות, ולצד הקפה מוכרים פה גם כריכים, טוסטים, מאפים, ואפילו מקרר גלידות יש.

האווירה המקומית מאד בולטת פה, נערים בהפסקה מבית הספר באים לפה כדי לשבת, רוכבי אופניים בשדות עושים אתנחתא כדי להתרענן, והרבה אנשים טובים שפשוט יושבים לפיקניק על מחצלת ובוהים בהשתאות בנוף המקסים.

בני מספר שיש פה גם פרלמנטים קבועים וחברויות שנרקמו. כששאלתי אותו מה הייחוד של המקום, הוא פשוט חייך בפשטות ופרש כפיו אל הסביבה, כאילו אומר בידיו – אין לי הרבה מילים לתאר, פשוט תסתכל סביב.

כשהוא ענה לבסוף, אמר: ”שום דבר מיוחד, רק נוף יפה ואנשים טובים. הקפה והאוכל משחקים פה כינור שני, רק לא להפריע לטבע”.

 

אחרי שהלכתי, הגיע לתחנת קפה רוכב אופני הרים לא צעיר, הישר ברכיבה מהשדות. הוא לא נשא ארנק (באמת שאין מקום לכסף בתוך חליפת הרכיבה הצמודה הזו). לפני שירד מהאופניים והוריד את הקסדה, הוא שאל את בני אם הוא יכול לקחת קפה ולרשום אותו על שם X (כנראה הבן שלו). בני בירך אותו לשלום, ואמר לו – ”בטח! עזוב אותך שטויות, קודם בוא תשתה קפה, אחר כך נתעסק בזה”. 

 

תחנת קפה

מושב כפר יהושע, ממש מול הכניסה למושב.

שעות פתיחה:

א’-ש’ 07:00-14:00

מקום השראה (אלוני אבא)

מקום השראה הוא בית קפה וגלריה שנמצא בתוך מבנה טמפלרי מקסים בישוב אלוני אבא שבעמק יזרעאל. האמת שהתיאור הזה קצת עושה עוול למקום אז תצטרכו להמשיך ולקרוא עוד קצת.

האמניות שירלי ויפעת הקימו את המקום בשנת 2016 לצד הסטודיו שלהן, מתוך כוונה לייצר בית וקהילה לאמניות יוצרות. בקומות העליונות יש סטודיו של מספר אמניות שהצטרפו למשפחה עם השנים, כולן אגב בנות היישובים שבסביבה. היצירות של האמניות הללו, ביחד עם עוד יצירות נוספות של אמנים ישראלים, מוצגות בגלריה שבקומה התחתונה של המבנה. כשתיכנסו לגלריה, תישארו פעורי פה, גם מהיצירות וגם מקשת האבן היפה שלה. 

צעד אחד לפני הגלריה, נמצא בית הקפה, שמגיש קפה, מיצים סחוטים, יין, כריכים, טוסטים ומגוון מאפים, כולם ברמה גבוהה מאד. הקפה אגב, מגיע מקפה אנין השכן. 

בצמוד למבנה רחבת דשא ירוקה ויפה, ועליה אנשים טובים ישובים בקבוצות על ספסלים, כל קבוצה והפיקניק שלה.

בזמן ההמתנה לקפה, ניגש אלי פיליפ, בן המקום, שלמרות גילו (86) היה מלא בחיות וחדווה. הוא הסביר לי שהוא נהנה מהחיות של המקום, ומעדיף לעבוד ולעזור בבית הקפה במה שצריך, אפילו בדברים הפשוטים ביותר, מאשר לשבת לבד בבית. פיליפ הסביר לי על ההיסטוריה של הבית הטמפלרי, על מאגר המים שהיום הוא אחד מחדרי הגלריה, ועל האורווה שהייתה לחלק מהמבנה המקורי. אה, וגם על הסרט אקסודוס (1960) שחלקים ממנו צולמו במבנה הזה בדיוק, בכיכובו של פול ניומן.

 

במקור היה אלוני אבא יישוב טמפלרי. לאחר גירוש הטמפלרים על ידי הבריטים, ולאחר מלחמת העצמאות, התיישבו במקום קבוצת נוער ציוני בשם ”במאבק”, וברבות הימים התמסד היישוב וקיבל את השם אלוני אבא. למה אני מספר לכם את זה? כדי שלאחר הביקור שלכם בבית הקפה ובגלריה, תצאו לטייל ביישוב ותראו את המבנים הטמפלרים, את ייתר הגלריות, ואת הכנסייה היפה שעומדת שם.

 

מקום השראה

אלונים 3, אלוני אבא.

שעות פתיחה:

א’- ו’ 07:00-14:00

(בימי חמישי פתוח בנוסף גם בערב, בשעות 18:00-23:00, אך לא בתקופת הקורונה 🙁 )

שעות הפתיחה של כל המקומות הללו משתנות מדי פעם, בחלקם (קפה זהרה ומקום השראה) גם מארגנים לעיתים אירועים בערב. ממליץ לכם לבדוק מה מעניין לפני שאתם מגיעים.

זהו, מקווה שנהנתם לקרוא, לכו לשתות קפה, תעופו על הטיול שלכם, ואל תשכחו לספר לי איך היה!

אה! ואם אהבתם אתם מוזמנים להירשם לניוזלטר של הבלוג למטה, ו/או ללייקק את עמוד הפייסבוק שלי, שגם בו אני מפרסם את הפוסטים שלי ועדכונים נוספים על טיולים מהארץ והעולם 🙂 אה! ואפשר למצוא אותי גם באינסטגרם פה.