השיבה לדלהי

קבר הומאיון, ניו דלהי
מתחם קבר הומאיון, ניו דלהי - פרטים בהמשך הפוסט

אז מה עושים בניו דלהי?

רבים מכם נוטים לוותר על העיר הזו, לפחות בתחילת הטיול. נמנעים מהצפיפות, הלחץ, הרעש, זיהום האוויר, החום, וכמובן – הטריק של המיין בזאר סגור.

אבל כשתסיימו את הסיבוב בהודו אתם הרי תחזרו אליה. אתם חייבים. בינתיים, הפכתם כבר למטיילים מנוסים ומשופשפים, אתם מרגישים בבית, ומוכנים לקבל אותה כפי שהיא, עם כל המגרעות והמעלות שלה. אמיתית.

 

אז אם אתם רוצים לראות עיר הודית אותנטית, עם חיות וקצב משל עצמה, עם אנשים מכל הקסטות והסוגים, עם פולחן, תרבות והיסטוריה עשירים, עם שווקים מלאי ריחות וטעמים, היא פה בשבילכם. ואם תבואו אליה בזרועות פתוחות, היא תחבק אתכם כמו שרק בירתה של אמא הודו יודעת.

 

יש בדלהי כל כך הרבה מה לראות ולעשות, אז תעשו לעצמכם ולה טובה, ותקדישו לה את הזמן ותשומת לב שלהם היא ראויה. מבטיח שהיא תהייה טובה אליכם.

 

יאללה חפרתי, אז מה יש לעשות פה בעצם?

המצודה האדומה

המצודה האדומה (The Red Fort) היא אתר מורשת עולמי של UNESCO שנבנה על ידי הקיסר המוגולי שאה ג’האן בשנת 1648 (אותו קיסר שבנה את הטאג’ מאהל באגרה), ושימש למגורי הקיסרים המוגולים כמעט 200 שנים. המצודה בנויה מאבן חול אדומה ובולטת ומכאן שמה. גודלה פשוט עצום, ובתוכה תמצאו כיום בין היתר גם תצוגת כלי מלחמה ושוק תכשיטים.

המצודה האדומה, red fort ניו דלהי
המצודה האדומה

Jama Masjid

לא רחוק מהמצודה נמצא Jama Masjid, שהוא המסגד הגדול בהודו ואולי המרשים שבהם. המסגד יכול להכיל כ-25,000 מתפללים, יש בו שלוש כיפות, וארבעה צריחים, וגם הוא נבנה על ידי ידידנו הקיסר המוגולי שאה ג’האן בשנת 1656. שימו לב שהכניסה למסגד בלבוש צנוע בלבד.

Jama Masjid
Jama Masjid

שוק צ'אדני צ'וק

גם המצודה וגם המסגד, שוכנים למעשה בתוך השוק המפורסם ביותר באולד דלהי- צ’אדני צ’וק (chandni chowk) המהווה למעשה את מרכזה. האזור כולו הוא חגיגה של צבעים, ריחות וטעמים, וגם הוא, נבנה על ידי מיודענו שאה ג’האן.

Gurudwara Bangla Sahibnew delhi,
Gurudwara Bangla Sahib

Gurudwara Bangla Sahib

מקדש Gurudwara Bangla Sahib הוא מרכזה של הדת הסיקית בדלהי, והוא שוכן לא רחוק מכיכר ה –Connaught Place המפורסמת של ניו דלהי (שבעצמה קרובה למיין בזאר). במרכז המתחם בריכת היטהרות גדולה, שלפי האמונה הסיקית יש לה סגולות מיוחדות והם נוהגים לטבול בה לטהרה. כמנהג הסיקים הכניסה למקדש היא ללא נעליים (יש מקום להפקיד אותן בכניסה) ועם כיסוי ראש (אל דאגה, אם אין לכם תקבלו אחד במקום).

קבר הומאיון

מוזוליאום מרשים ביותר, בנוי אבן חול אדומה, לכבודו של הקיסר הומאיון. סביב הקבר יש מספר מבנים נוספים, בריכות ותעלות מים, וגנים נרחבים וירוקים. גם מתחם זה הוגדר על ידי UNESCO כאתר מורשת עולמי (לא, הוא לא נבנה על ידי שאה ג’האן אם שאלתם, הוא נבנה על ידי אשתו של הומאיון…).

 

קבר הומאיון, ניו דלהי
קבר הומאיון, ניו דלהי

גני לודי

גני לודי (lodi gardens) הם למעשה פארק רחב ידיים ובו מפוזרים בין הגנים הירוקים מבנים ואחוזות קברים של בני מלוכה מהתקופה המוגולית. הגנים שוכנים בסמיכות לקבר הומאיון.

Lodi Gardens
Lodi Gardens

אקשדם

אקשדם (akshardham) הוא קומפלקס מהמם של מקדשים הינדים, אשר נבנה בשנת 2005. במקום גנים מטופחים ומספר מתחמי תצוגה. בכל ערב עורכים במקום מופע של מזרקות מים משולב עם מופע אור קולי מרהיב. שימו לב שלא ניתן להכניס פנימה מצלמות או טלפונים סלולריים עם מצלמה כלל, ויש להפקיד אותם בכניסה. 

מקדש הלוטוס הבאהאי

מקדש הלוטוס הוא מקדש באהאי הבנוי בצורת פרח הלוטוס וסביבו גנים מטופחים כמיטב המסורת הבאהאית (אלה אותם החבר’ה שבנו את הגנים המרשימים בחיפה). בסמוך למקדש הלוטוס שוכן לו מקדש ISKCON Mandir, אשר נבנה לכבודו של קרישנה ונחשב לאחד המקדשים הגדולים בהודו.

 
מקדש הלוטוס
מקדש הלוטוס הבאהאי

קוטאב מינאר

קוטאב מינאר (qutub minar) הוא מגדל לבנים עתיק ומרשים מהתקופה המוסלמית-ממלוכית, המתנשא לגובה של 73 מטרים. בנייתו החלה בשנת 1193, והוא נבנה לסירוגין עד שנת 1368. המינאר נועד להוות סמל לניצחון, למופת ולעליונות של האיסלאם על ההינדואיזם באותה תקופה.

 
קוטאב מינאר, ניו דלהי
קוטאב מינאר

שער הודו

שער הודו (India Gate) הוא מונומנט מרשים שנבנה בהשראת שער הניצחון בפאריז. השער מוקדש לזכרם של 70,000 חללי הצבא ההודי-בריטי במלחמת העולם הראשונה, ושמותיהם של 13,300 מהם מוטבעים עליו.

שער הודו
שער הודו, ניו דלהי

כמו שאתם רואים, לא תשתעממו פה בדלהי…

אז קדימה, תעופו על הטיול שלכם! ואל תשכחו לספר לי איך היה!