ואני רק רציתי לישון…(בטיסה)

טיפים לשינה בטיסה
צילום: עידן וניר

איך (לנסות) לישון בטיסות

איך אני שונא את האנשים האלה שנרדמים בטיסות. פשוט שונא. עוד לא ממריאים אפילו, וטראח, הם כבר ברקיע השביעי. איכשהו הם גם עושים טובה כשהם מתעוררים בתל אביב. "מה?! כבר הגענו?" יא בן זונה… כל הטיסה התעניתי עם כיסי האוויר, ואתה ישנת כמו תינוק!

 

בפעם האחרונה אמרתי שאני אשים לזה סוף. יש לי בקרוב טיסה חזרה ארצה מבנגקוק, ואני רוצה לישון בה, ויהי מה!

במהלך מסע החיפושים בבתי המרחקת של תאילנד, בסוף מצאתי את מבוקשי. בערך.

"תשמע", אמרה לי הרוקחת, "יש לי כדורים לאלרגיה וחרדות. הם לא בדיוק כדורי שינה, אבל אם אתה משתמש בהם בפעם הראשונה, הם ירדימו אותך ישר, טראח." כדור אחר יספיק היא אמרה.

סגור כפרה, תביאי לי קילו מזה.

 

בבית המרקחת הבא בתור, גם אמרו לי שכדורי שינה פר אקסלנס אין להם, אבל יש פורמולה תאילנדית צמחית מיוחדת להסדרת השינה.

יאללה, תביאי כמה חתיכות, זה לא יזיק. קפון קאפ!

איך לישון בטיסה
אוסף כדורי השינה שלי

אמרתי להם שלקחתי קוקטייל של כדורי שינה (חבר'ה, אל תנסו את זה בבית!), ושאם לא אשרוד את זה שידעו שאהבתי אותם.

 

כצפוי, זמן קצר אחרי ההמראה… לא קרה כלום, ונשארתי ער כל הטיסה.

 

ככה זה, כנראה שיש אנשים שלא נועדו לישון בטיסות, אלא לסבול כל הדרך מכיסי האוויר.

 

אבל היי, מי שבכל זאת רוצה לנסות, איגדתי לכם פה את הטיפים החשובים כדי (לנסות) לעשות את זה:

קומפורט זון

אז בשונה מחדר השינה שלכם, המטוס הוא מקום קטן קלסטרופובי וצפוף (אלא אם אתם גרים במרכז תל אביב, ואז גם חדר השינה שלכם הוא כזה). לכן, על מנת לישון, אתם רוצים לעשות את המקסימום כדי להרגיש בטיסה בנוח. הכיצד?

 
שינה בטיסה
יוני אייזנברג מדגים קומפורט זון במטוס

לוקיישן לוקיישן לוקיישן

כלל אצבע ראשון, הוא בחירה נכונה של מיקום המושב שלכם. שבו ליד החלון, כך אף אחד לא יקים אתכם בדרך לשירותים או יתקע בכם (לקבל את העגלה של הדיילים לתוך הברך זה לא כיף), ותוכלו להישען עליו בסבבה.

נסו לשדרג את המושב ליציאת החירום, או למקום עם מרווח גדול לרגליים (כמובן, ישיבה בביזנס או פירסט תפתור לכם את רוב בעיות השינה).

 

לרוב, מטוס רחב גוף, המיועד לטיסות ארוכות, יהיה נוח ובנוי יותר לשינה, מאשר מטוס קטן וצר גוף, שמיועד לטיסות קצרות.

בכל מטוס יש מקומות מומלצים יותר לישיבה, ומומלצים פחות. כדי לקבל מידע מפורט על המקומות בטיסה שלכם, אני ממליץ בחום להשתמש באתר או באפליקציית seatguru שבו תוכלו לקבל את המידע על כל מקום ישיבה שתבחרו בטיסות מסחריות.

 

תנוחה

הניחו את הידיים על ידיות המושב, השעינו את המושב לאחור עד כמה שניתן (תוך תשומת לב ליושב/ת מאחוריכם). הסירו נעליים (בזהירות עם השלב הזה…) זכרו שהמטרה היא להרגיש כמה שיותר בנוח.

 

לבוש

המטוס הוא מקום קר, לכן אתם רוצים ללבוש משהו בהתאם. היעזרו בשמיכה של המטוס אם זה נחוץ. השתדלו גם ללבוש ביגוד נוח ולא מסורבל. אל תבואו עם פיג'מה, אבל ממש אל תגיעי עם נעלי עקב ושמלת לואי ביטון משובצת היהלומים שקנית לחתונה של דודה שושי.

אביזרי שינה

השתמשו בכרית שינה ייעודית לטיסות (הכרית שלכם מהבית פחות תתאים פה).

חבשו כיסוי עיניים איכותי ונוח, לא את זה מהפלסטיק שנותנת חברת התעופה – אור, כל אור, פוגע בהפרשת הורמון המלטונין המסייע לגוף לישון.

 

לבידוד מהרעש הרב שיש במטוס תוכלו להשתמש באטמי אזניים, או אזניות. על איזה רעש אני מדבר? ובכן, מלבד הרעש של מנועי המטוס עצמו, ההומוסאפיאנס נוהג לייצר מנעד רחב של רעשים, במיוחד כשהוא נמצא בקבוצות של כמה פריטים מאותו המין. רעש יכול גם לבוא מתינוקות מזדמנים שגיליתם לשמחתכם שיושבים לידכם בטיסה של 12 שעות או מאותה דיילת שמתאמצת מאד למכור את מוצרי הדיוטי פרי לפרנסתה (אבל היי, אם יישמתם את הנקודה הראשונה, לפחות היא כבר לא תיתקע בכם עם העגלה).

 

אזניות איכותיות, מתחלקות לשני סוגים, in ear ו- on ear. בדקו איזה מהסוגים האלה נוח לכם יותר. בשני הסוגים, וודאו שיש מצב של בידוד רעש. אני ממליץ מאד להשקיע ולקנות אזניות איכותיות, כאלה של חברת Bose למשל.

טיימינג

השתדלו לטוס בלילה. למה? כי אתם בדרך כלל ישנים בלילה, דההה!

בנוסף, כדאי גם להגיע לטיסה כשאתם עייפים. נסו לקום מוקדם יותר מהרגיל בבוקר הטיסה שלכם. זה כבר יעייף אתכם כהוגן בשעת השינה היעודה.

מה בתפריט?

כדי לישון, אתם רוצים להימנע מקפאין כמובן. לא צריך תואר בתזונה בשביל להבין את זה. גם אלכוהול לא ממש מומלץ, כי למרות שהוא נותן תחושה נעימה של עייפות, הוא יקטע לכם את רצף השינה.

השתדלו גם שלא להכביד על מערכת העיכול עם ארוחה כבדה, בניגוד לאינטואיציה שלכם, זה יגרום לכם להפרעות בפעולת השינה.

עזרים חיצוניים

אם כל זה לא עובד, היוועצו ברופא שלכם, ובקשו מרשם לכדורי שינה. המנהל שלי (כן… נכון לכתיבת שורות אלה עדיין יש לי מנהל) ממליץ על בונדורמין. הוא אומר שזה תמיד עובד לו. אני לא יודע אם הכדור הזה באמת עובד, אבל הוא הבוס, והוא תמיד צודק. היוועצו ברופא לגבי עצם נטילת הכדור, באיזה שלב של הטיסה ליטול אותו, והאם על בטן ריקה או מלאה.

איך לישון במטוס
צילום: עידן וניר

עדכון # ניסיתי גם בונדורמין. לא עובד /:

אז לא נורא, כנראה שאני לא נועדתי לזה, ונגזר עליי להישאר ער בטיסות לנצח נצחים. אבל היי, אתם לפחות יכולים לנסות … ספרו לי איך היה!

עדכון #2 זה עובד!!!

 תודה לירון שרר הנוסע המתמיד על הסיוע בעצות, לעידן וניר על התמונות, וליוני איזנברג שנידב את התמונה של עצמו, וביקש בתמורה שאציין שהוא רווק.
 

לילה טוב וחלומות פז!