מאפיית ויז’ניץ

מאפיית ויז'ניץ

מאפיית ויז'ניץ

מאפיית ויז’ניץ היא ממש מוסד בני ברקי שורשי, ואחד הסמלים הבולטים של העיר. המאפיה נוסדה  בשנות החמישים, על ידי יהודה כהן ז”ל, ניצול שואה שעלה מהונגריה לישראל. כניצול שואה שידע ימים של רעב ומחסור בגטו, החליט מר כהן ז”ל להאביס את היהודים בלחם כשהגיע ארצה.

המאפיה נפתחה לראשונה בבני ברק בסמוך לביתו של האדמו”ר מויז’ניץ דאז, רבי חיים מאיר הגר זצ”ל, ובברכתו של האדמו”ר. משגיח הכשרות במאפייה, רבי משה יהושוע הגר זצ”ל, מונה גם הוא ברבות הימים לאדמו”ר החמישי של חסידות ויז’ניץ.

כשתגיעו לפה לא תאמינו שעל זה כל המהומה – המאפייה נמצאת ברחוב צדדי, בתוך מבנה תעשייה מתפורר, וזה הוא למעשה אחד הקסמים שלה – הצניעות והפשטות.

תמצאו פה מלחמניות קלועות קטנות בצורת חלה בשני שקלים, ועד חלות ענק בהזמנה מיוחדת, שמיועדות לאירועים ולשולחנות הטיש של האדמור”ים.

כל החלות הן טבעוניות, לא משתמשים פה בביצה, ואת השומשום מדביקים על גבי החלה בעזרת מים בלבד, בטכניקה מיוחדת.

ויז'ניץ בליל שישי

ימי חמישי בערב (ליל שישי) ויום שישי הם העמוסים ביותר, כל הציבור החרדי, ולמעשה כל עם ישראל נוהרים כדי לקנות חלות חמות וטריות, היישר מהתנור – לפחות שתיים לשבת ואחת לנשנש בדרך, כי הרי אי אפשר להתאפק. לא מעט נשים גם מגיעות מידי יום חמישי בלילה במיוחד אל לב המאפייה, כדי לקיים מצווה של הפרשת חלה בכל פעם שמכינים בצק (ומכינים אותו סביב לשעון…).

ריחן של החלות שיוצאות מהתנור הוא בלתי ניתן לתיאור, בויז’ניץ החלות לא מפסיק לצאת. בכל רגע ורגע יוצאת עוד עגלה עמוסה בחלות אל חצר המאפייה – יותר טרי מזה לא תוכלו לקבל.

הטעם של החלה יצא למרחקים, ולמרות שחלות ויז’ניץ נשלחות היום ונמכרות במשלוחים לכל קצות הארץ, אין כמו לקטוף את החלה במו ידיכם, ישירות מן התנור, ולארוז בתוך שקית נייר חומה וענקית שמוגשת במקום.

הקופה אגב, נמצאת בבוטק’ה קטן בכניסה, והיא מבוססת בעיקר על אמון – אתם מצהירים כמה חלות לקחתם, ומשלמים בהתאם.

אז מה הוא הסוד של החלות? האמת שהסתכלתי טוב טוב בתוך המיקסרים והתנורים, נשבע לכם שלא מכניסים פנימה שום דבר מיוחד – רק שמרים, קמח ומים. אולי קצת מלח. לא נותר לי אלא לשער שהסוד הוא סיעתא דשמיא.

חלות ויז'ניץ
חלות ויז'ניץ במאפייה

טיפ קטן ממני (1) – בניגוד לאינטואיציה שלכם, החלות השחומות יותר (כמעט שרופות) הן הקריספיות והטעימות ביותר, וגם מחזיקות יותר זמן.

טיפ קטן ממני (2) –  אם לקחתם חלה חמה מהתנור, לא כדאי לסגור את השקית היטב, אלא להשאיר את השקית פתוחה ולתת ללחם לנשום (אבל הכי כדאי זה לאכול אותה במקום כמובן).

טיפ קטן ממני (3) – מומלץ להגיע ביום חמישי בערב, אחרי שסיימתם את סיבוב הצ’ולענט שלכם בבני ברק, כמה שיותר מאוחר יותר טוב – יותר חניה, פחות המולה (המאפייה פתוחה ופועלת כל הליילה (!) – והחלות יוצאות מהתנור מסביב לשעון, עד כניסת השבת ביום שישי).  

 

מאפיית ויז'ניץ

תודה לתמר כהן שסייעה בהכנת הכתבה!

 

מאפיית ויזניץ’

רח’ שמשון הגיבור 7, בני ברק.

 

אז תעופו על החלה שלכם, ואל תשכחו לספר לי איך היה!