תאילנד – הטיפ מספר 1 לחופשה המושלמת

תאילנד טיפים לחופשה

תאילנד - סיפורם של האנשים השקופים

אין על תאילנד. באמת שאין. עוד לא נתקלתי במקום בעולם שבו תוכלו לקבל כל כך הרבה במחיר כל כך משתלם. אוכל טוב, בילויים, מסאז’ים, אטרקציות, חופי ים טרופיים, טבע, קניות ומה לא. באמת, החופשה המושלמת. כמעט.

כל הטוב הזה אפשרי בעיקר בזכות מליוני עובדים תאילנדים פשוטים, מהגרי עבודה מאזורים עניים בתאילנד. אז מה הטיפ הכי טוב שאני יכול לתת לכם בעניין הזה? פשוט להיות אדיבים ונדיבים, ולהשאיר להם טיפ.

 

אז הכלכלה של תאילנד מבוססת מאד על תיירות, זה לא סוד. מעל 20% מהתמ”ג של המדינה מגיע משם. זה המון. בכל שנה חלה בתאילנד עלייה בתיירות הנכנסת. בשנת 2018, הגיע מספר התיירים לשיא של מעל 38 מליון. המגמה הזו, מביאה איתה ביקוש גדול לכוח עבודה זול לתעשיית התיירות המקומית.

 

כששאלתי את העובדים באיזורי התיירות – במסעדות, במלונות, במסאז’, בבארים, נהגי המוניות, מהיכן הם, רובם המוחלט השיבו: איסאן.

איסאן

איסאן הוא אזור עני בצפון מזרח תאילנד, בגבול עם לאוס, שמתאפיין בעיקר בחקלאות. למעשה זהו האזור העני ביותר בתאילנד, והכי פחות מתויר. לכן, יש ממנו הגירה גדולה של כוח עבודה אל אזורי התיירות השונים במדינה (למעשה, גם מוצאם של מרבית העובדים התאילנדים שעוסקים בחקלאות בישראל הוא איסאן).

 

אז למרות שבתאילנד התיירותית הכל נראה מבחוץ יפה ונוצץ, בפועל לא הכל כך. שכר העובדים בתעשיית התיירות הוא לרוב שכר מינימום, אין ימי חופש בתשלום, והעובדים נאלצים בנוסף להתגורר במרכזי היעדים התיירותיים בהם המגורים והמחיה יקרים ביותר. הם לנים לרוב במגורים משותפים עם עובדים אחרים, מנותקים ומרוחקים מהמשפחות שלהם. אמהות ואבות שהיגרו למחוזות אחרים במדינה, כדי לשלוח כסף לגידול הילדים ולמשפחות שנשארו בבית.

 

והשכר? גם הוא לא מי יודע מה. שכר המינימום בתאילנד נכון ל-2018 הוא 325 באט ליום בלבד.

תאילנד טיפים לחופשה

מה אנחנו יכולים לעשות?

קודם כל להבין ולהפנים, שמאחורי כל הזוהר והפינוק שתאילנד מספקת לנו יש אנשים, רובם אנשים פשוטים ועניים שרוצים להתפרנס בכבוד ומרוויחים שכר בסיס זעום. התייחסו אליהם בכבוד הראוי לכל אדם, היו נחמדים ואדיבים, וגם – השאירו תשר.

 

תשלום טיפ אינו נהוג בקרב המקומיים בתאילנד, זו בהחלט תרבות שהביאו איתה התיירים, אך היא הופכת יותר ויותר מקובלת.

קיבלתם מסאז’ טוב? תשאירו 100 באט. לנהג המונית תוכלו לעגל את מחיר המונה למעלה. כך גם למלצר במסעדה, לבל בוי במלון, לעובד במספרה או בבר. על אף שכאמור זה לא תשלום חובה – יעריכו אתכם מאד ויוקירו לכם תודה אם תשאירו טיפ.

 

בשבילכם זה רק כסף קטן, בשבילם זה הרבה יותר.